Ediţia a doua a taberei "Copiii Inimi Curate" la final

Viața parohiei August 17, 2017

În după-amiaza zilei de prăznuire a Adormirii Maicii Domnului, în localitatea Dragalina, din comuna Hlipiceni, județul Botoșani a avut loc festivitatea de încheiere a celei de a doua ediții a taberei de vară intitulată Copiii Inimi Curate. Evenimentele s-au desfășurat cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan,  Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, sub coordonarea preoților parohi Purice Florin, de la parohia Dragalina și Borcilă Iftimescu Vasile de la parohia Doina.

La ediția din anul acesta tabăra s-a desfășurat într-un format special, cu participarea copiilor de la trei parohii. Astfel, în zilele de 7-8 august, cei 52 de tinerii din parohia „Sfânta Mare Muceniță Varvara” - Dragalina, Protopopiatul Botoșani, au fost gazde primitoare pentru 34 de tineri din parohia „Acoperământul Maicii Domnului”  - Doina, Protopopiatul Iaşi I. În prima zi, după săvârşirea Sfintei Liturghii activităţile şi atelierele au fost conduse de clownii de la Grupul Zâmbetul Nostru, care au adus împreună cu ei 21 de tineri din parohia  „Adormirea Maicii Domnului” - Vâlcelele, comuna Vlădeni, Protopopiatul Iaşi I.

Cea de a doua zi a început de asemenea cu săvârşirea Sfintei Liturghii, ale cărei răspunsuri de la strană au fost date de tinerii participanţi la tabără. După micul dejun, copiii au fost împărţiţi pe grupe de vârste, ce au participat pe rând la activităţile atelierului „Micul pieton: Circulaţia pe drumurile publice” şi „Conduita şi Responsabilitatea penală a tinerilor” ce au fost coordonate de Agentul de poliţie Grigoraş Ionuţ de la Poliţia Rurală Hlipiceni. În acest timp celelalte grupe puteau lua parte la alte două ateliere conduse de interpreta de muzică populară doamna Ştefania Puiu şi de domnul profesor Vatamanu Cristian.

A treia zi Sfânta Liturghie s-a desfăşurat în biserica „Acoperământul Maicii Domnului”  din localitatea Doina, comuna Răuseni. După micul dejun actorii Teatrului de Buzunar „Puppets Art Time” le-a oferit spectacolul „Amintiri din copilărie”, adaptare după Pupăza din tei de Ion Creangă. Programul zilei a continuat pentru cei mai mici cu o serie de concursuri în care echipele fiecărei parohii au încercat să obţină punctaje cât mai mari. Activităţile şi concursurile au fost coordonate de domnul profesor Cristian Vatamanu, părintele Florin Purice, părintele Vasile Borcilă Iftimescu şi doamna preoteasă Mihaela Borcilă Iftimescu. Cei mai mari dintre tineri au participat la atelierul educaţional „Sunt tânăr şi organismul meu se transformă” prezentat de doamna asistent Lăcrămioara Ciubotaru şi doamna preoteasă Cătălina Purice. După atelierul educaţional cei mai mari au format echipe pentru a se întrece pe traseul cu obstacole.

Sfânta Liturghie din cea de a patra zi la care s-au împărtăşit tinerii participanţi la tabără, a fost urmată de vizionarea filmului „Miracles from Haven”.  Pe baza filmului s-au realizat discuţii privitoare la credinţa, rugăciunea şi minunile din viaţa fiecărui tânăr. Cei mici au avut parte de introducerea în paginile Sfintei Scripturi cu ajutorul unor episoade alese din desenele animat Cartea Cărţilor. După masa de prânz cei mici au participat la activităţile coordonate de doamna profesoară Popescu Marinela, iar cei mari au avut posibilitatea ca printr-un joc să răspundă sub anonimat la întrebările: Ce este duhovnicul pentru mine? şi Cum trebuie să fie prietenul meu?.

Pentru osteneala postului din cele patru zile, momentul solemn al finalului taberei s-a desfășurat în ziua de 15 august 2017 la Dragalina, când toţi participanţii s-au revăzut la finala meciului de fotbal dintre cele două parohii, ce a fost urmată de o agapă pentru cei prezenţi. În prezenţa autorităţilor locale, care au sprijinit activităţile din cele două comune a avut loc premierea câştigătorilor cupei Copiii Inimi Curate, dar şi a celorlalţi câştigători ai diferitelor concursuri şi tombole organizate de-a lungul taberei. Doamna Ştefania Puiu a cântat şi dansat alături de cei prezenţi şi a oferit CD-ul „Nu-i altul ca moldoveanul” celor implicaţi în organizarea evenimentelor dar şi tinerilor participanţi la tabără. Seara s-a încheiat cu tradiţionalul foc de tabără în jurul căruia tinerii prezenţi au rostit şi rugăciunea de la finalul zilei.

„Organizarea taberei în perioada postului Adormirii Macii Domnului a adus pe tineri în preajma Bisericii , ceea ce a făcut ca ei să deprindă mai uşor postul şi rugăciunea. Prezenţa lor în număr mare la Sfântul Potir ne asigură de faptul că eforturile noastre nu au fost în zadar. Pe lângă sprijinul doamnei primar Maria Jijie din comuna Răuseni şi al domnului primar Marian Luchian de la comuna Hlipiceni, ne-am bucurat de implicarea câtorva enoriaşi din parohiile noastre cărora ţin să le mulţumesc pe această cale, alături şi de ceilalţi invitaţi care şi-au folosit din timpul şi experienţa lor pentru a aduce bucurii deosebite copiilor.  Aşteptăm cu nerăbdare şi ediţia viitoare!” ne-a declarat doamna preoteasă Cătălina Purice la finalul taberi.

Citește alte articole despre: Tabără de vară, Copiii inimi Curate